Новини

Міжнародний церковний трибунал над патріархом Кирилом

Саме так наші сучасники назвали б найвищу судову інстанцію світового православ’я. Йдеться про Собор Предстоятелів Древніх Східних Церков. Вже багато століть в Православній Церкві існує традиція звертатися до суду такого Собору у випадку серйозних конфліктів. Собор Східних Патріархів неодноразово розглядав позови проти найвищих церковних сановників.
В історії Російської Церкви теж був прецедент звернення до суду Східних Патріархів. У 1666 році саме Східні Патріархи засудили Московського патріарха Никона, позбавивши його патріаршества та єпископського сану. Никона залишили простим монахом та відправили на каяття до монастиря.
Сьогодні, коли Московський патріарх Кирил відверто підтримує загарбницьку війну Росії проти України, ми, священники Української Православної Церкви, вирішили звернутися до Собору Предстоятелів Древніх Східних Церков з позовом проти патріарха Кирила.

 

 

Джерело


Головні наші звинувачення:
1. Кирил проповідує доктрину «русского мира», яка не відповідає православному вченню та має бути засуджена як єресь;
2. Кирил скоїв моральні злочини, благословивши війну проти України і повністю підтримавши агресивні дії російських військ на території України.
Ми сподіваємося, що Собор Предстоятелів Древніх Східних Церков розгляне наше звернення та винесе своє справедливе рішення.
ВІДКРИТЕ ЗВЕРНЕННЯ
ДО ПРЕДСТОЯТЕЛІВ ПОМІСНИХ ПРАВОСЛАВНИХ ЦЕРКОВ
Ми, священники Української Православної Церкви, в ці трагічні дні, коли триває жорстока війна Російської Федерації проти України, вважаємо своїм пастирським обов’язком звернутися до усієї повноти Світового Православ’я.
24 лютого 2022 р. російські війська без оголошення війни вторглися на територію суверенної Української держави. Військова агресія триває вже більше місяця. Російські війська планомірно знищують не тільки об’єкти військової інфраструктури, але й житлові масиви, цивільні підприємства, школи, лікарні, театри тощо. Економіка України зазнає важких втрат. Але найбільший сум в нас викликає те, що за час війни загинули вже тисячі мирних людей. Дії російської армії довкола Харкова, Чернігова, Охтирки, Гостомеля, Ворзеля та особливо Маріуполя та Бучі мають очевидні ознаки геноциду українського народу та викликають обурення в усьому світі.
Вже в перший день війни Предстоятель Української Православної Церкви Блаженніший Митрополит Онуфрій засудив агресію Російської Федерації проти України та звернувся до президента Росії В. В. Путіна з закликом припинити війну. Крім того, Блаженніший Митрополит Онуфрій звернувся і до Московського патріарха Кирила з проханням піднести свій голос проти війни. Після цього і особисто Блаженніший Онуфрій, і Священний Синод Української Православної Церкви знову зверталися до патріарха Кирила із закликами виступити проти війни та сприяти припиненню військової агресії. Однак, патріарх Кирил проігнорував ці звернення.
Більш того, від початку війни патріарх Кирил неодноразово робив публічні заяви, які містили фактичну підтримку агресивних дій Російської Федерації проти України. 13 березня 2022 р. під час літургії у Храмі Христа Спасителя патріарх Кирил вручив головнокомандуючому військами національної гвардії Російської Федерації В. В. Золотову ікону Божої Матері та надав своє благословення службовцям цієї державної військової організації. У подячному слові В. В. Золотов прямо сказав, що війська національної гвардії РФ беруть сьогодні активну участь у війні, яку розв’язала Росія проти України. При цьому Збройні Сили України він назвав «нацистами». Патріарх, вислухавши слова Золотова, не висловив жодних заперечень. Благословення патріархом Кирилом військ національної гвардії РФ стало однозначним схваленням війни, яку Російська Федерація розв’язала проти України.
Незважаючи на те, що патріарх Кирил протягом багатьох років у своїх публічних заявах (в тому числі і під час візитів до України) стверджував, що вважає православних християн України своєю паствою, за яку він несе відповідальність, сьогодні він прямо благословляє фізичне знищення цієї пастви російськими військами.
Дії патріарха Кирила викликали масове обурення серед духовенства та вірних Української Православної Церкви. Щонайменше п’ятнадцять єпархій Української Православної Церкви вже офіційно заявили, що припиняють поминання імені патріарха Кирила за богослужінням. Нам відомо, що в багатьох інших єпархіях правлячі єпископи дали усні дозволи духовенству не поминати імені патріарха Кирила. Тим самим єпископи, священники та прості парафіяни Української Православної Церкви висловили свою однозначну недовіру патріарху Кирилу.
Ми повністю підтримуємо відмову єпископів і духовенства нашої Церкви від поминання патріарха Кирила за богослужінням. Але сьогодні цього вже замало.
Ми чітко заявляємо про неможливість для себе подальшого перебування у будь-якій формі канонічного підпорядкування Московському патріарху. Це є велінням нашого християнського сумління.
Ми бачимо жорстокі дії російської армії проти українського народу, які фактично схвалюються патріархом Кирилом. Як пастирі Церкви, і просто як християни ми завжди були, є і будемо зі своїм народом, з тими, хто страждає та потребує допомоги. Ми повністю підтримуємо українську державну владу та Збройні Сили України в їхній боротьбі проти агресора.
Наша позиція повністю відповідає Євангелію та церковному переданню. Захист Батьківщини від ворога є однією з головних християнських чеснот. Особливо хочемо наголосити, що наша позиція відповідає і внутрішньому законодавству Руської Православної Церкви. Ще у 2000 р. були прийняті Основи соціальної концепції Руської Православної Церкви. В цьому документі схвалюється християнський патріотизм, який проявляється у тому числі «в захисті вітчизни від ворога» (ІІ, 3). Також в Основах соціальної концепції чітко вказано, що «Церква … не забороняє своїм чадам брати участь у бойових діях, якщо йдеться про захист ближніх і відновлення порушеної справедливості» (VIII, 2). Також в цьому документі наголошується, що «під час війни необхідно забезпечити захист цивільного населення від прямих воєнних акцій» (VIII, 3).
Ми, як громадяни України, сьогодні діємо в рамках саме цих принципів. Ми закликаємо до захисту нашої Батьківщини від ворога, який прийшов до нас зі зброєю; ми підтримуємо українську армію, яка стала на захист нашого народу та прагне відновити порушену справедливість; ми закликаємо до припинення жорстокого знищення російськими військовими мирного українського населення.
Водночас патріарх Кирил (а також численні єпископи та священники в Росії) прямо порушують норми Основ соціальної концепції. Зокрема, в цьому документі чітко сказано, що Церква не може надавати допомогу державі та співробітничати з нею, у разі якщо держава веде агресивну зовнішню війну (ІІІ, 8 ). Сьогодні дії Російської Федерації проти Україні є ні чим іншим, як агресивною зовнішньою війною. Цей факт визнано усією світовою спільнотою. Зокрема, 2 березня 2022 р. 141 країна підтримала резолюцію Генеральної асамблеї ООН з засудженням російської агресії проти України. Але і сам патріарх Кирил, і численне духовенство в Росії продовжують підтримувати агресивну зовнішню політику Російської Федерації. Отже, позиція Московського патріархату щодо війни проти України не відповідає ані нормам християнської моралі, ані навіть її власним нормативним документам.
Замислюючись над витоками позиції Руської Православної Церкви щодо війни в Україні, ми маємо визнати, що одним з ідейних підґрунть цієї війни стала доктрина «русского мира», яку вже багато років пропагує особисто патріарх Кирил. Ця доктрина активно формувалася російськими політологами та соціологами, починаючи з 1990-х рр. Її метою є збереження впливу Російської Федерації на теренах колишнього Радянського Союзу після його безславного розпаду. Ідеологи «русского мира», зокрема всередині Московського Патріархату, ніколи не приховували, що ця доктрина має сприяти російському іредентизму, тобто поступовому встановленню політичного контролю Росії над територіями, які раніше входили до складу Радянського Союзу або навіть ще Російської імперії.
Патріарх Кирил є одним з головних ідеологів доктрини «русского мира». На думку патріарха Кирила, «русский мир» – це єдиний цивілізаційний простір, який охоплює території, на яких російська культура історично мала суттєвий вплив. Він неодноразово заявляв, що вважає сучасних росіян, українців та білорусів «єдиним народом», народом «русского мира». Зокрема, у 2014 р. в одному з виступів на телебаченні патріарх Кирил казав: «Русский мир – это … особая цивилизация, к которой принадлежат люди, которые сегодня себя называют разными именами – и русские, и украинцы, и белорусы» (http://www.patriarchia.ru/db/text/3730705.html). Тобто, росіяни, українці та білоруси, на думку патріарха, просто називають себе різними іменами, але при цьому залишаються єдиним народом.
У 2021 р. в інтерв’ю з нагоди свого 75-річчя патріарх Кирил казав: «Для меня как для Патриарха всея Руси нет разделения на народы и на государства, а есть паства Русской Православной Церкви» (http://www.patriarchia.ru/db/text/5863267.html). Хоча патріарх Кирил завжди наголошував, що не ставить під сумнів існуючі державні кордони, все ж він заявляв, що ці кордони «создают лишние препятствия между народами Русского мира» (http://www.patriarchia.ru/db/text/928446.html).
20 березня 2022 р. вже під час війни, яку розгорнула Росія проти України, патріарх Кирил у своїй проповіді в Храмі Христа Спасителя у Москві заявив, що росіяни та українці – «действительно один народ». Він наголосив, що вважає це Божою правдою, яку не змінює той факт, що «мы сегодня живем в разных странах». Тому патріарх сказав, що буде і надалі молитися «за наш единый народ, который сегодня живет в разных странах» (http://www.patriarchia.ru/db/text/5909901.html).
Усі ці висловлювання є цілком суголосними російській державній пропаганді, яка відкидає сам факт існування української нації та української культури, а отже фактично не визнає за українцями права на власну державність. Таким чином, доктрина «русского мира», яку багато років пропагує патріарх Кирил, сприяє сьогодні виправданню військової агресії Росії проти України.
Однак, ми, православні священники, хочемо звернути особливу увагу на ті аспекти доктрини «русского мира», які безпосередньо стосуються вчення про Церкву. Зокрема, патріарх Кирил наполегливо ототожнює «русский мир» з так званою «канонічною територією» Руської Православної Церкви. Зокрема, у 2009 р. у своєму виступі на Асамблеї фонду «Русский мир» патріарх Кирил казав, що «Русская Православная Церковь исполняет пастырскую миссию среди народов, принимающих русскую духовную и культурную традицию как основу своей национальной идентичности, или, по крайней мере, как ее существенную часть. Вот почему в этом смысле мы и Молдову считаем частью этого Русского мира» (http://www.patriarchia.ru/db/text/928446.html). У своїх офіційних виступах патріарх Кирил неодноразово стверджував, що згідно грамоти Східних Патріархів про створення Московського патріархату (1593 року) до юрисдикції цього патріархату були передані усі території, які знаходилися на північ від Візантії. Наприклад, 24 вересня 2014 р., виступаючи у Москві на VI Міжнародному фестивалі «Вера и слово», патріарх Кирил сказав, що у 1593 р. Московському патріархату була передана «христианская ойкумена на север от Византийской империи. Это все то, что севернее Византии». За цією логікою, Східні Патріархи ніби визнали розповсюдження юрисдикції Московського патріарха і на Україну, і на Білорусь, і на країни Балтії, і на Молдову. Саме ці території патріарх Кирил сьогодні проголошує зоною своєї «канонічної відповідальності» та ототожнює з «русским миром». З точки зору патріарха Кирила, усі Церкви на вказаних територіях не мають права на церковну незалежність (автокефалію). За його логікою, Церкви в України, Білорусі, Молдові, країнах Балтії буквально приречені навічно залишатися у складі Московського патріархату.
Ці заяви патріарха Кирила вступають в очевидне протиріччя з історичними фактами. Але особливий подив викликає те, що патріарх Кирил видає цю хибну інтерпретацію історії за позицію всього Світового Православ’я. Більш того, в словах та діях патріарха Кирила ми вбачаємо очевидні викривлення православного вчення про Церкву. Заяви патріарха Кирила щодо «русского мира» нагадують засуджений Вселенським Православʼям етнофілетизм, де роль етносу відіграє «руська цивілізація». В очевидне протиріччя з православним канонічним правом вступають заяви патріарха Кирила про те, що юрисдикція Московського патріархату розповсюджується на всіх людей, які приймають «русскую духовную и культурную традицию как основу своей национальной идентичности». Таке розуміння церковного устрою означає відкидання територіального принципу розповсюдження церковної юрисдикції та підміну його принципом національним (або культурно-національним).
В березні 2022 р. група православних богословів видала Декларацію з приводу доктрини «русского мира», яку на сьогодні вже підтримало більше 300 інтелектуалів з різних країн світу. Ми вважаємо, що ця декларація стала важливим кроком на шляху до осмислення тих викривлень православного вчення про Церкву, які сталися в Московському патріархаті.
Усі ці міркування змушують нас звернутися до Предстоятелів Помісних Православних Церков. Ми декларуємо свою вірність Вселенському Православʼю, бажання повноти нашого спілкування з ним, та засуджуємо будь-які спроби обмежити нашу причасність до нього. Ми також вважаємо, що саме повнота Вселенського Православ’я має сьогодні з усією уважністю та відповідальністю поставитися до висловлювань та дій патріарха Кирила. Трагедія, яка розгортається сьогодні в Україні, стала у тому числі і результатом політики, яку патріарх Кирил проводить протягом свого перебування на чолі Руської Православної Церкви. Цілком очевидно, що це вже стало викликом для всього Світового Православ’я.
Тому ми закликаємо Предстоятелів Помісних Православних Церков:
1. Чітко і однозначно засудити військову агресію Російської Федерації проти України.
2. Закликати президента Російської Федерації В. В. Путіна негайно припинити війну та звільнити усі захоплені території суверенної України.
3. Розглянути публічні заяви Московського патріарха Кирила щодо війни проти України та надати їм оцінку в світлі Святого Письма та Священного Передання Церкви.
4. Розглянути на всеправославному рівні доктрину «русского мира», яку протягом багатьох років пропагує патріарх Кирил і яка стала одним з ідейних виправдань війни Російської Федерації проти України, та надати цій доктрині оцінку з точки зору православного вчення та в разі засудження цієї доктрини, притягнути патріаха Кирила до відповідальності та позбавити права обіймати патріарший престол.
Це звернення є відкритим до підписання для духовенства Української Православної Церкви.
Хто з духовенства УПЦ має бажання підписати наше звернення, прошу написати мені в особисті повідомлення (067-6-333-112 у будь-якому месенджері) такий текст: «Звернення підписую. Сан. Прізвище та ім‘я. Назва єпархії.» Після завершення збору підписів, звернення буде направлене усім Предстоятелям Помісних Православних Церков. Також воно буде направлене до відома Московському патріарху Кирилу.
1. Пінчук Андрій, протоієрей, Дніпропетровська єпархія
2. Слинько Анатолій, протоієрей, Бориспільська єпархія
3. Шевченко Іоанн, архімандрит, Бориспільська єпархія
4. Козак Олег, ієрей Бориспільська єпархія
5. Анісімов Михайло, протоієрей, Волинська єпархія
6. Антончук Петро, ієрей, Волинська єпархія
7. Білінський Олександр, протоієрей, Волинська єпархія
8. Бондарчук Ігор, ієрей, Волинська єпархія
9. Гаврилюк Іван, протоієрей, Волинська єпархія
10. Галузій Олександр, протоієрей, Волинська єпархія
11. Дацюк Олександр, протоієрей, Волинська єпархія
12. Дзвінчук Володимир, протоієрей, Волинська єпархія
13. Жовнір Олександр, протоієрей, Волинська єпархія
14. Жученя Микола, ієрей, Волинська єпархія
15. Клачук Ігор, протоієрей, Волинська єпархія
16. Ковалюк Георгій, протоієрей, Волинська єпархія
17. Колб Олександр, протоієрей, Волинська єпархія
18. Кравчук Валерій, протоієрей, Волинська єпархія
19. Кулакевич Михайло, протоієрей, Волинська єпархія
20. Курапов Сергій, ієрей, Волинська єпархія
21. Літвенчук Володимир, протоієрей, Волинська єпархія
22. Марко Петро, ієрей, Волинська єпархія
23. Михалюк Владислав, протоієрей, Волинська єпархія
24. Михалюк Сергій, протоієрей, Волинська єпархія
25. Новак Роман, ієрей, Волинська єпархія
26. Новосад Микола, протоієрей, Волинська єпархія
27. Остапчук Валерій, протоієрей, Волинська єпархія
28. Палій Роман, протоієрей, Волинська єпархія
29. Панчук Григорій, протоієрей, Волинська єпархія
30. Приходько Сергій, протоієрей, Волинська єпархія
31. Сергейчук Володимир, ієрей, Волинська єпархія
32. Слива Микола, ієрей, Волинська єпархія
33. Тихонюк Володимир, протоієрей, Волинська єпархія
34. Філіпович Назарій, протоієрей, Волинська єпархія
35. Хрупчик Ростислав, священник, Волинська єпархія
36. Черняк Микола, протоієрей, Волинська єпархія
37. Шермолович Андрій, ієрей, Волинська єпархія
38. Дайнека Леонід, протоієрей, Волинська єпархія
39. Камець Павло, протоієрей, Волинська єпархія
40. Горун Іоанн, протоієрей, Володимир-Волинська єпархія
41. Дунець Сергій, протоієрей, Володимир-Волинська єпархія
42. Кобак Олег, протоієрей, Володимир-Волинська єпархія
43. Кудласевич Іван, протоієрей, Володимир-Волинська єпархія
44. Черевко Олександр, протоієрей, Володимир-Волинська єпархія
45. Хомич Василь, протоієрей, Володимир-Волинська єпархія
46. Шрам Роман, протоієрей, Володимир-Волинська єпархія
47. Бабай Спиридон, архімандрит, Дніпропетровська єпархія
48. Пономаренко Андрій, протоієрей, Дніпропетровська єпархія
49. Сопівник Віталій, протоієрей, Дніпропетровська єпархія
50. Ярмула Сергій, протоієрей, Дніпропетровська єпархія
51. Гамалій Сава, архімандрит, Київська єпархія
52. Давидов Володимир, протоієрей, Київська єпархія
53. Мандзюк Василь, протоієрей, Київська єпархія
54. Семащук Петро, протоієрей, Київська єпархія
55. Сорокін Олександр, протоієрей Київська єпархія
56. Тронько Іоанн, протоієрей, Київська єпархія
57. Яковенко Вячеслав, протоієрей, Київська єпархія
58. Ігнатьєв Віталій, протоієрей, Кіровоградська єпархія
59. Сніжко Василь, протоієрей, Криворізька єпархія
60. Мусевич Вадим, ієрей, Криворізька єпархія
61. Буренко Діонісій, протоієрей, Львівська єпархія
62. Палош Віктор, протоієрей, Мукачівська єпархія
63. Посільський Олександр, протоієрей, Рівненська єпархія
64. Козак Роман, ієрей, Сарненська єпархія
65. Поліщук Роман, протоієрей, Сарненська єпархія
66. Прокопчук Сергій, протоієрей, Сарненська єпархія
67. Деркач Сергій, протоієрей, Сарненська єпархія
68. Панчук Вадим, протоієрей, Сарненська єпархія
69. Парипа Олег, протоієрей, Сарненська єпархія
70. Денисов Олексій, ієрей, Сумська єпархія
71. Панкратов Серафім, архімандрит, Сумська єпархія
72. Петренко Смарагд, архімандрит, Сумська єпархія
73. Шульга Сергій, протоієрей, Сумська єпархія
74. Марінін Іоанн, протоієрей, Черкаська єпархія
75. Бондар Олег, протоієрей, Чернівецька єпархія
76. Левченко Василь, священник, Чернівецька єпархія
77. Клименко Олександр, протоієрей, Бориспільська єпархія
78. Трухан Григорій, протоієрей, Конотопська єпархія
79. Табуленко Михайло, протоієрей, Вінницька єпархія
80. Сорока Ігор, протоієрей, Дніпропетровська єпархія
81. Максимчук Віктор, протоієрей, Шепетівська єпархія
82. Данько Михайло, протоієрей, Білоцерківська єпархія
83. Сидоренко Димитрій, священик, Київська єпархія
84. Олексієвець Андрій, ієрей, Кіровоградська єпархія
85. Гуртовий Георгій, ієрей, Олександрійська єпархія
86. Гуляєв Георгій, протоієрей, Херсонська єпархія
87. Федчук Олександр, протоієрей, Волинська єпархія
88. Чабан Віталій, протоієрей, Володимир- Волинська єпархія
89. Демиденко Сергій, протоієрей, Бориспільська єпархія
90. Мірчук Юрій , протоієрей, Володимир - Волинська єпархія
91. Петровський Вадим, протоієрей, Рівненська єпархія
92. Шпаковський Олександр, протоієрей,
Волинська єпархія
93. Чамахуд Павло, ієрей, Волинська єпархія
94. Василишин Віталій, протоієрей, Шепетівська єпархія
95. Сіладі Владислав, протоієрей, Дніпропетровська єпархія
96. Мазурак Олександр, протоієрей, Волинська єпархія
97. Мадірімов Сергій, протоієрей, Володимир-Волинська єпархія
98. Шишко Юрій, протоієрей, Волинська єпархія
99. Тунський Іван, протоієрей, Тульчинська єпархія
100. Шматюк Павло, ієрей, Волинська єпархія
101. Верзун Микола, протоієрей, Криворізька єпархія
102. Супрунюк Павло, протоієрей, Волинська єпархія
103. Головченко Валеріан, ігумен, Київська єпархія
104. Плисюк Володимир, протоієрей, Рівненська єпархія
105. Менькач Андрій, протоієрей, Володимир-Волинська єпархія
106. Зарафутдінов Юрій, протоієрей, Волинська єпархія
107. Чолак Петро, протоієрей, Володимир-Волинська єпархія
108. Дзіндзя Олексій, протоієрей, Волинська епархія
109. Рудь Петро, протоієрей, Володимир-Волинська єпархія
110. Пастернак Роман, ієрей, Бориспільська єпархія
111. Литвин Анатолій, протоієрей, Волинська єпархія
112. Каліцінський Сергій, протоієрей, Білоцерківська єпархія
113. Новосад Сергій, протоієрей, Рівненська єпархія
114. Петро Назаренко, протоієрей, Володимир-Волинська єпархія
115. Яцків Анатолій, протоієрей, Володимир-Волинська єпархія
116. Пасічник Дмитрій, протоієрей, Вінницька єпархія
117. Григорчук Дмитро, протоієрей, Волинська єпархія
118. Михалюк Стефан, протоієрей, Волинська єпархія
119. Калашник Стефан, архімандрит, Черкаська єпархія
120. Коломієць Михаїл, протоієрей, Шепетівська єпархія
121. Ткачук Віталій, ієрей, Волинська єпархія
122. Туришин Андрій, ієрей, Волинська єпархія
123. Богатчук Іван, протоієрей, Кам’янска Єпархія
124. Єфремов Віталій, протоієрей, Криворізька єпархія
125. Бачинський Сергій, протоієрей, Волинська єпархія
126. Цехмістренко Ігнатій, архімандрит, Київська єпархія
127. Набухотний Анатолій, протоієрей, Сарненська єпархія
128. Панчук Сергій, протоієрей Кременчуцька єпархія
129. Шинкарук Олександр, священик, Волинська єпархія
130. Михайлюк Володимир, протоієрей, Кам'янська єпархія
131. Бадах Нектарій, ієродиякон, Київська єпархія
132. Сєров Сергій, протоієрей, Уманська єпархія
133. Сапронов Ігор, протоієрей, Криворізька єпархія
134. Шевчук Валентин, протоієрей, Кіровоградська єпархія
135. Яцюк Петро, протоієрей, Шепитівська єпархія
136. Ходун Георгій, протоієрей, Сумська єпархія
137. Киричевський Петро, ієрей, Овруцька єпархія
138. Ткачук Володимир, Шепетівська єпархія
139. Хвуст Костянтин, священик, Київська єпархія
140. Довбенюк Віктор, ієрей, Рівненська єпархія
141. Собцев Ілля, протоієрей, Вінницька єпархія
142. Мякота Сергій, протоієрей, Володимир-Волинська єпархія
143. Андрієвський Ростислав, протоієрей, Сарненська єпархія
144. Михайлов Юрій, протоієрей, Волинська єпархія
145. Удод Андрій, протоієрей, Сарненська єпархія
146. Горзов Петро, протоієрей, Дніпропетровська єпархія
147. Обдар Віктор, ієрей, Волинська єпархія
148. Петренко Олександр, протоієрей, Сумська єпархія
149. Сливка Павло, протоієрей, Чернівецька єпархія
150. Гаврилюк Іван, протоієрей, Рівненська єпархія
151. Щербаков максим, ієрей, Бориспільська єпархія
152. Колесов Олександр, протоієрей, Рівненська єпархія
153. Іванюк Андрій, ієрей, Запорізька єпархія
154. Сушко Ігор, протоієрей, Білоцерківська єпархія
155. Сухий Георгій, протоієрей, Рівненська єпархія
156. Тюленєв Олександр, протоієрей, Тульчинська єпархія
157. Чайковський Святослав, протоієрей, Уманська єпархія
158. Коритнік павло, протоієрей, Чернівецька єпархія
159. Гарник Василь, священик, Волинська єпархія
160. Неізвестних Богдан, ієрей, Волинська єпархія
161. Давнюк анатолій, протоієрей, Волинська єпархія
162. Ковровський Ігор, протоієрей, Білоцерківська єпархія
163. Бугір Стефан, протоієрей, Харківська єпархія
164. Линник Богдан, пртоієрей, Волинська єпархія
165. Куц Онуфрій, архімандрит, Волинська єпархія
166. Попльонтаний Микола, протоієрей, Полтавська єпархія
167. Гринюк Володимир, ієрей, Волинська єпархія
168. Колесник Володимир, священик, Сарненська єпархія
169. Тарасюк Олександр, протоієрей, Білоцерківська єпархія
170. Миронов Ігор, протоієрей, Вінницька єпархія
171. Гончарук Олександр, протоієрей, Хмельницька єпархія
172. Кузьмич віталій, протоієрей, Сарненська єпархія
173. Граур Олександр, протоієрей, Херсонська єпархія
174. Катеринчук віталій, протоієрей, Волинська єпархія
175. Ковальчук Микола, протоієрей, Волинська єпархія
176. Кур'ян Євген, ієрей, Київська єпархія
177. Соболь Віталій, протоієрей, Чернівецька єпархія
178. Школьний Максим, ієрей, Київська єпархія
179. Ковтач Володимир, протоієрей, Володимир-Волинська єпархія
180. Собуцький Владислав, протоієрей, Волинська єпархія
181. Вижиковський Андрій, ієрей, Кам'янська єпархія
182. Максимишинець Василій, ієрей, заштатний клірик
183. Мельник Павло, протоієрей, Кіровоградська єпархія
184. Яворський Володимир, диякон, Ізюмська єпархія
185. Богацький Серафим, священик, Вінницька єпархія (м. Бар)
186. Поліщук Іван, архідиякон, Черкаська єпархія
187. Величко Віталій, ієрей, Рівненська єпархія
188. Погребний Валерій, протодиякон, Білоцерківська єпархія
189. Лисенко Микола, протодиякон, Київська єпархія
190. Вишневський Василь, священик, Волинська єпархія
191. Степанюк Тарас, ієрей, Бориспільська єпархія
192. Ковальчук Володимир, протоієрей, Київська єпархія
193. Бахарєв Віталій, протоієрей, Рівненська єпархія
194. Зуєв Сергій, протодиякон, Київська єпархія
195. Бобрик Андрій, протоієрей, Рівненська єпархія
196. Кузнецов Георгій, протоієрей, Овруцька єпархія
197. Баранов Роман, протоієрей, Київська єпархія
198. Шульженко Олександр, протоієрей, Київська єпархія
199. Катеринчак Володимир, протоієрей,
200. Ярощук Даніїл, протоієрей, Шепетівська єпархія
201. Микитин Ярослав, протоієрей, Вінницька єпархія
202. Баршай Сергій, ієрей, Київська єпархія
203. Сизоненко ігор, протоієрей, Харківська єпархія
204. Теличко Віталій, протоієрей, Волинська єпархія
205. Мадуда Михайло, протоієрей, Київська єпархія
206. Русняк Валерій, протоієрей, Черкаська єпархія
207. Івануса Павло, протоієрей, Черкаська єпархія
208. Мельничук Олег, протоієрей, Київська єпархія
209. Геналюк Андрій, протоієрей, Волинська єпархія
210. Якимець Микола, протоієрей, Сарненська єпархія
211. Григоренко Олександр, священик, Волинська єпархія
212. Золотницький Федір, протоієрей, Київська єпархія
213. Миронов Олександр, протоієрей, Володимир-Волинська єпархія
214. Кобетяк Андрій, протоієрей, Рівненська єпархія
215. Безик Василь, протоієрей, Володимир-Волинська єпархія
216. Луканов Всеволод, протоієрей, Тульчинська єпархія
217. Кривляк Василь, протоієрей, Ніжинська єпархія
218. Дейнека Андрій, протоієрей, Володимир-Волинська єпархія
219. Нечипорук Леонід, протоієрей, Володимир-Волинська єпархія
220. Бабець Василь, протоієрей, Мукачівська єпархія
221. Лесик Михайло, протоієрей, Волинська єпархія
222. Антощук Андрій, протоієрей, Київська єпархія
223. Гнатюк Михайло, диякон, Новокаховська єпархія
224. Слабченко Роман, ієрей, Київська єпархія
225. Іваненко Олександр, ієрей, Олександрійська єпархія
226. Завірюха Микола, ієрей, Черкаська єпархія
227. Томашевський Володимир, протоієрей, Рівненська єпархія
228. Кривчун Сергій, протоієрей, Уманська єпархія
229. Солтис Олександр, ієрей, Сарненська єпархія
230. Чумак Борис, протоієрей, Білоцерківська єпархія
231. Литвиненко Вячеслав, протоієрей, Київська єпархія
232. Лупиніс Володимир, протоієрей, Тернопільська єпархія
233. Занін Давид, протоієрей, Дніпропетровська єпархія
234. Скорина Дмитро, диякон, Черкаська єпархія
235. Дінець Максим, протоієрей, Сумська єпархія
236. Саюк Віктор, протоієрей, Володимир-Волинська єпархія
237. Сергійчук Василій, протоієрей, Володимир-Волинська єпархія
238. Бляхарчук Михайло, ієрей, Волинська єпархія
239. Гайдучок Іван, протоієрей, Бориспільська єпархія
240. Щіпанов Андрій, протоієрей, Київська єпархія
241. Коверчук Ярослав, протоієрей, Житомирська єпархія
242. Мардар Сергій, протоієрей, Дніпропетровська єпархія
243. Гайдучок Іоанн, протоієрей, Бориспільська єпархія
244. Бачинський Леонід, ієрей, Білоцерковська єпархія
245. Андреєв Даниїл, диякон, Рівненська єпархія
246. Копитчак Василь, протоієрей, Уманська єпархія
247. Янковіцький Дмитро, ієрей, Тульчинська єпархія
248. Гаврилюк Андрій, ієрей, Волинська єпархія
249. Кобзар Олександр, протоієрей, Сарненська єпархія
250. Довгановський Денис, ієрей, Черкаська єпархія
251. Старинін Володимир, ієрей, Кременчуцька єпархія
252. Щербан Роман, протоієрей, Хустська єпархія
253. Шикута Михайло, протоієрей, Володимир-Волинська єпархія
254. Єфремов Олег, протоієрей, Криворізька єпархія
255. Черський Віталій, протоієрей, Чернівецька єпархія
256. Леус Анатолій, протоієрей, Сарненська єпархія
257. Симонович Михайло, протоієрей, Рівненська єпархія
258. Панчук Олександр, ієрей, Кременчуцька єпархія
259. Павлович Ростислав, протоієрей, Волинська єпархія
260. Клачков Агапіт, ієромонах, Київська єпархія
261. Бляхарчук Микола, протоієрей, Волинська єпархія
262. Галайчук Владислав, ієрей, Волинська єпархія
263. Заіменко Сергій, протоієрей, Київська єпархія
264. Симонович Роман, протоієрей, Київська єпархія
265. Мартинюк Віктор, ієрей, Волинська єпархія
266. Корольчук Володимир, ієрей, Володимир-Волинська єпархія
267. Давнюк Серафим, ієрей, Житомирська єпархія
268. Гайдучок Григорій, протоієрей, Бориспільська єпархія
269. Кротик Сергій, протоієрей, Бориспільська єпархія
270. Корчевий Даниїл, ієромонах, Полтавська єпархія
271. Зоря Володимир, ієрей, Черкаська єпархія
272. Павлович Василь, протоієрей, Володимир-Волинська єпархія
273. Палажченко Артем, протоієрей, Тульчинська єпархія
274. Калашник Катерина, ігуменія, Черкаська єпархія
275. Кашуба Олег, протоієрей, Київська єпархія
276. Бердалик Михайло, протоієрей, Білоцерківська єпархія
277. Сіжук Сергій, протоієрей, Волинська єпархія
278. Дребот Володимир, протоієрей, Ніжинська єпархія
279. Подлєсний Андрій, протоієрей, Олександрійська єпархія
280. Задорожняк Сергій, протоієрей, Чернівецька епархія
281. Філозоф Миколай, протоієрей, Харківська єпархія
282. Голенко Даниїл, ієрей, Харківська єпархія
283. Куку Володимир, протоієрей, Каменець-Подільська єпархія
284. Хмелюк Нікон, ієродиякон, Київська єпархія
285. Засанський Йосип, протоієрей, Черкаська єпархія
286. Катеринчак Володимир, протоієрей, Вінницька єпархія
287. Поліщук Сергій, протоієрей, Тернопільська єпархія
288. Симонович Михайло, протоієрей, Рівненська єпархія
289. Стасюк Михаїл, ієрей, Овруцька єпархія
290. Кнігніцький Микола, протоієрей, Чернівецька єпархія
291. Коломійченко Станіслав, протоієрей, Дніпропетровська єпархія
292. Габрук Сергій, протоієрей, Волинська єпархія
293. Зеленський Сергій, протоієрей, Сумська єпархія
294. Гончарук Василь, протоієрей, Рівненська єпархія
295. Матич Юрій, протоієрей, Волинська єпархія
296. Євчук Анатолій, протоієрей, Волинська єпархія
297. Омельчук Володимир, протоієрей, Володимир-Волинська єпархія
298. Поліщук Георгій, протоієрей, Волинська єпархія
299. Філіпович Петро, протоієрей, Волинська єпархія
300. Гецько Георгій, протоієрей, Криворізька єпархія
301. Послєдов Андрій, ієрей, Волинська єпархія
302. Понич Микола, протоієрей, Новокаховська єпархія
303. Петрущак Дмитро, протоієрей, Волинська єпархія
304. Собуцький Анатолій, протоієрей, Волинська єпархія
305. Симчук Володимир, протоієрей, Волинська єпархія
306. Павленко Олексій, архімандрит, Черкаська єпархія
307. Філарет Номофілов, ієромонах, Херсонська єпархія
308. Парипа Іван, протоієрей, Сарненська єпархія
309. Максимчук Ігор, протоієрей, Овруцька єпархія
310. Гичка Володимир, протоієрей, Володимир-Волинська єпархія
311. Кулаковський Олексій, диякон, Київська єпархія
312. Боярчук Роман, протоієрей, Володимир-Волинська єпархія
313. Біньковський Іван, протоієрей, Чернівецька єпархія
314. Тарновецький Павло, диякон, Мукачівська єпархія
315. Гаган Олександр, протоієрей, Черкаська єпархія
316. Кузьміч Юрій, протоієрей, Волинська єпархія
317. Лавришин Іван, протоієрей, Черкаська єпархія
318. Церкуник Михаїл, протоієрей, Хустська єпархія
319. Волощук Богдан, протоієрей, Хустська єпархія
320. Омельчук Іван, протоієрей, Бориспільська єпархія
321. Дубінець Павло, протоієрей, Сарненська єпархія
322. Лановий Валерій, протоієрей, Житомирська єпархія
323. Степанюк Вадим, ієрей, Бориспільська єпархія
324. Кривляк Василь, протоієрей, Ніжинська єпархія
325. Михайлюк Роман, протоієрей, Вознесенська єпархія
326. Плужник Микола, протоієрей, Ізюмська єпархія
327. Павленко Олексій, архімандрит, Черкаська єпархія
328. Більшевич Володимир, протоієрей, Володимир-Волинська єпархія
329. Хотинський Василій, протоієрей, Володимир-Волинська єпархія
330. Федчук Олександр, ієрей, Володимир-Волинська єпархія
331. Волянюк Василій, протоієрей, Білоцерківська єпархія
332. Постоєв Андрій, протоієрей, Сарненська єпархія
333. Шинкаренко Олег, протоієрей, Волинська єпархія
334. Звягінцев Лука, ієрей, Київська єпархія
335. Ізмоденов Сергій, протоієрей, Київська єпархія
336. Синюк Василій, протоієрей, Білоцерківська єпархія
337. Яцкович Андрій, ієрей, Львівська єпархія
338. Гелета Роман, ієрей, Волинська єпархія
339. Левковець Микола, ієрей, Волинська єпархія
340. Кисель Сергій, Володимир-Волинська єпархія
341. Пруденко Олег, протоієрей, Черкаська єпархія
342. Дзерин Микола, протоієрей, Олександрійська єпархія
343. Гаврилишин Володимир, протоієрей, Кам'янська єпархія
344. Гаврилишин Михайло, протоієрей, Кам'янська єпархія
345. Сидько Анатолій, протоієрей, Володимир-Волинська єпархія
346. Козовий Михайло, протоієрей, Хмельницька єпархія
347. Саноцький Василь, протоієрей, Володимир-Волинська єпархія
348. Андріївський Анатолій, протоієрей, Рівненська єпархія
349. Савчук Валерій, протоієрей, Кременчуцька єпархія
350. Вороний Сергій, протоієрей, Дніпропетровська єпархія
351. Каліка Василь, протоієрей, Білоцерківська єпархія
352. Беркін Віталій, протоієрей, Ізюмська єпархія
353. Кашуба Олег, протоієрей, Київська єпархія
354. Андрієвський Ростислав
355. Пономаренко Андрій, протоієрей, Дніпропетровська єпархія
356. Сороковий Дмитро, протоієрей, Дніпропетровська єпархія
357. Поставничий Сергій, ієрей, Кам'янська єпархія
358. Михальчук Роман, протоієрей, Володимир-Волинська єпархія
359. Левковець Василь, протоієрей, Волинська єпархія
360. Клапцуняк Віктор, протоієрей, Бориспільська єпархія
361. Жирний Георгій, ієрей, Дніпропетровська єпархія
362. Бакай Петро, ієромонах, Дніпропетровська єпархія
363. Верховець Олександр, протоієрей, Київська єпархія
364. Фіщук Андрій, протодиякон, Володимир-Волинська єпархія
365. Андрієвський Анатолій, протоієрей, Рівненська єпархія
366. Брижатий Олександр, протоієрей, Білоцерківська єпархія.
367. Саноцький Василій, протоієрей, Володимир-Волинська єпархія
368. Мацелик Андрій, протоієрей, Володимир-Волинська єпархія
369. Багінський Володимир, протоієрей, Шепетівська єпархія
370. Кондраш Володимир, протоієрей, Уманська єпархія
371. Богаченко Сергій, протоієрей, Білоцерківська єпархія
372. Чимирис Миколай, протоієрей, Криворізька єпархія
373. Дмитрук Петро, протоієрей, Рівненська єпархія
374. Петрущак Степан, протоієрей, Львівська єпархія
375. Стельмащук Олександр, протоієрей, Волинська єпархія
376. Коверчук Володимир, ієрей, Волинська єпархія
377. Шаповалов Тарас, протоієрей,
Кам'янська єпархія
378. Михайлюк Ярослав, протоієрей, Кам'янська єпархія
379. Савчук Валентин, протоієрей, Волинська єпархія
380. Бессараб Георгій, протоієрей, Черкаська єпархія
381. Ковальчук Дмитро, протоієрей, Володимир-Волинська єпархія
382. Палашовський Назарій, протоієрей, Житомирська єпархія
383. Капшук Іван, ієрей, Волинська єпархія
384. Смітюх Іоанн, ієрей, Волинська єпархія
385. Півень Миколай, протоієрей, Володимир-Волинська єпархія
386. Сибіра Іван, протоієрей, Володимир-Волинська єпархія
387. Іваничко Олександр, ієрей, Волинська єпархія
388. Подюченко Павло, протоієрей, Могилів-Подільська єпархія
389. Лафета Феодор, протоиерей, Володимир-Волинська єпархія
390. Яковлєв Георгій, ієрей, Чернігівська єпархія
391. Данилюк Віктор, протоієрей, Житомирська єпархія
392. Лук’янов Анатолій, протоієрей, Житомирська єпархія
393. Заяц Андрій, протоієрей, Шепетівська єпархія
394. Москаленко Стахій, протоієрей, Черкаська єпархія
395. Горшков Димитрій, протоієрей, Херсонська єпархія
396. Клим'юк Леонід (Любомир), Хмельницька єпархія
397. Біляк Любомир, протоієрей, Бориспільска єпархія
398. Лазарчук Леонід, протоієрей, Сарненська єпархія
399. Горбач Микола, протоієрей, Володимир-Волинська єпархія
400. Наскалов Віктор, протоієрей, Хмельницька єпархія
401. Добра Євгеній, протоієрей, Хустська єпархія
402. Ткачук Володимир, протоієрей, Волинська єпархія
403. Фінагеєв Сергій, протоієрей, Овруцька єпархія
404. Трунтаєв Аркадій, ієромонах, Дніпропетровська єпархія
405. Міщук Володимир, протоієрей, Рівненська єпархія
406. Костянтин, протоієрей, єпархія на окупованих територіях
407. Олексюк Стефан, архідиякон, Володимир-Волинська єпархiя
408. Тишко, Олександр, протоієрей, Тульчинська єпархія
409. Ніфонт Омельчук, архімандрит, Володимир-Волинська єпархія
410.
Відкликали свої підписи:
1. Біліневич Макарій, архімандріт, Полтавська єпархія - після тиску зі сторони митрополита Полтавського Філіпа.
2. Васильчук Віталій, протоієрей, Полтавська єпархія - не пояснив, але ви і самі здогадуєтесь.
Назви єпархій та прізвища священиків, які підписали заяву, але залишаються на окупованих територіях, приховані внаслідок загрози їхньому життю.

Джерело